Повний комплекс ритуальних послуг в Україні
ВІДПІВАННЯ

ВІДПІВАННЯ

Відспівуванням, через безліч піснеспівів, у просторіччі називається «Наслідування мертве мирських тіл». Воно багато в чому нагадує панахиду, вирізняючись лише читанням Святого Письма, співом похоронних стихир, прощанням із спочившим і переданням тіла землі.

Відспівування починається 90-м псалмом: «Живий у допомозі Вишнього…» Він відкриває духовному погляду картину переходу у вічність істинно віруючої душі таємничим шляхом, що веде до обителі Отця Небесного. Зауважимо, що цей псалом читається і перед Божественною літургією у складі шостої години, коли згадується хресна смерть Господа Ісуса Христа. Словами псалмоспівця Давида Церква зображує страшний шлях смерті, яким пройшла безгрішна свята душа Боголюдини.

Потім слідує 118-й псалом, що зображує блаженство душ праведних, їхню тверду надію на милість Божу і вірність Його заповідям. Цей псалом, що містить 176 віршів, на практиці зазнає значних скорочень.

Після псалмів — старозавітних піснеспівів — співаються новозавітні тропарі з приспівом «Благословен Ти, Господи, навчи мене виправданням Твоїм», що коротко зображують людську долю. Створена з нічого, наділена Божим чином, за порушення заповідей людина повертається в землю, з якої була взята. Але й тепер він є образ невимовної слави, хоч і носить виразки гріхів; і тепер дерзає просити милосердя Боже, щоб воно повернуло йому через покаяння омріяну вітчизну, де знаходиться лик святих, що знайшли джерело вічного життя; де перебувають мученики, заклані як агнці; де всі, хто гідно проніс свій хрест землі.

Відспівування продовжує канон. Він пройде молитвою до святих мучеників, яких Церква просить клопотати про покійного. У словах канону життя представляється бурхливим морем, а смерть – путівником до тихого притулку. Священнослужителі благають Бога упокоїти покійного зі святими там, де немає ні хвороби, ні смутку, ні зітхання, але життя нескінченне.

За каноном слідують особливі похоронні стихири, складені преподобним Іоанном Дамаскіним (VIII століття). Це проповідь про суєту всього, що спокушає нас у світі і не залишається з нами після смерті; це покаяний зойк людини про красу творіння, знеславлену гріхом. Ось вибрані уривки з цих стихир у перекладі російською:

«Яка насолода в житті буде непричетною печалі? Чия слава встоїть на землі незмінною? Все тут — мізерніша за тінь; все оманливіше сну; одну мить — і все це викрадає смерть…

Куди поділася пристрасть до світу? Де мрії про тимчасове? Де золото та срібло? Де безліч рабів та слава? Все це – порох, все – попіл, все – тінь…

Плачу і ридаю, коли розмірковую про смерть і бачу в трунах, що лежить на образ Божий, створену нашу красу потворною, безславною, яка не має вигляду…»

За такої безрадісної картини людського життя християни знаходять собі розраду в словах Святого Письма. Читається уривок з Першого послання святого апостола Павла до Фессалонікійців (1 Сол. 4, 13-17), що переносить нашу думку до потойбіччя і розкриває таємницю загального воскресіння:

«Не хочу ж залишити вас, браття, у невіданні про померлих, щоб ви не сумували, як інші, що не мають надії. Бо якщо ми віримо, що Ісус помер і воскрес, то і померлих в Ісусі Бог приведе з Ним. Бо це кажемо вам словами Господніми, що ми, що живемо, що залишилися до Господнього приходу, не попередимо померлих; тому що Сам Господь при проголошенні, при голосі Архангела та трубі Божій, зійде з неба, і мертві у Христі воскреснуть раніше; потім ми, що залишилися живими, разом з ними будемо захоплені на хмарах на зустріч до Господа на повітрі, і так завжди з Господом будемо».

Нарешті Сам Господь Ісус Христос устами священика втішає нас:

«Істинно, істинно кажу вам: Той, Хто слухає Моє слово і вірує в Того, Хто послав Мене, має життя вічне; і на суд не приходить, але перейшов від смерті у життя. Істинно, істинно кажу вам: настає час, і настав уже, коли мертві почують голос Сина Божого

і, почувши, оживуть. Бо як Отець має життя у Самому Собі, так і Сину дав мати життя у Самому Собі. І дав Йому владу чинити і Суд, бо Він є Син людський. Не дивуйтеся цьому; бо настає час, коли всі, хто в гробах, почують голос Сина Божого; і вийдуть ті, що творили добро на воскресіння життя, а чинили зло — на воскресіння осуду. Я нічого не можу творити Сам від Себе. Як чую, так і суджу; і суд Мій праведний: бо не шукаю Моєї волі, але волі Отця, що послав Мене» (Ів. 5, 24-30).

Слідом за читанням Євангелія священик перед усіма присутніми свідчить про прощення всіх гріхів, у яких покійний покаявся або не зміг сповідати через слабкість пам’яті, читаючи дозвільну молитву:

«Господь наш Ісус Христос Божественною Своєю благодаттю, даром же і владою, даною святим Його учнем і апостолом, в що в’язати і вирішити гріхи людей, річ їм: прийміть Духа Святого, яких відпустіть гріхи, відпустяться їм; їх же утримаєте, утримаються; і якщо зв’яжете і дозвольте на землі, будуть пов’язані і дозволені і на небесі. Від них же й на нас одна одноприйнятно прийшла, нехай створить через мене смиренного прощено і це за духом чадо (ім’я) від усіх, бо людина згріши Богу словом, чи ділом, чи думкою, і всіма своїми почуттями, волею чи неволею, веденням або незнанням. Якщо ж під клятвою чи відлученням архієрейським чи ієрейським бути, або якщо клятву батька свого чи матір свою наведе на ся, чи своєму прокляттю підпаде, чи клятву злочини, чи іншими деякими гріхами як людина зв’язалася; але про всіх цих серцем скорботним каявшись, і від тих усіх провини та юзи нехай дозволить його; бо ж за немічства єства забуттю зраді, і та вся нехай простить йому, людинолюбства заради Свого, молитвами Пресвяті та Преблагословенні Владичиці нашої Богородиці та Приснодіви Марії, святих славних і всіхвальних апостол, і всіх святих. Амінь».

Для більш зримого посвідчення того, що з покійного знято всі єпітіміі і він примирився з Церквою, священик покладає сувій із текстом дозвільної молитви в його праву руку. Слід зазначити, що гріхи, свідомо приховані від сповіді, не відпускаються цією молитвою. Відспівування не є таїнством, оскільки відбувається не над живою людиною, а над бездиханим тілом, і не служить «перепусткою в Царство Небесне», як це іноді вважається маловірством і незнанням вчення Православної Церкви. Воно — лише проводи душі по тому з двох шляхів — блаженства чи покарання — який був обраний людиною, доки той ще живий і засвідчений земними його справами.

Нарешті настає час прощання. На знак любові і єднання, що не закінчується і за труною, ближні дають покійному останнє цілування, лобизуючи віночок на його чолі та ікону, що лежить у труні. У цей момент потрібно від щирого серця попросити вибачення за всі образи і скорботи, які ми завдали померлому, і пробачити те, в чому він був винен перед нами.

Прощання відбувається при співі зворушливих пісень, якими Церква прагне сильніше закарбувати в серцях тих, хто живе пам’ять про неминучість смерті:

«Бачачи мене лежачого безгласним і бездиханим, заплачте за мене, всі браття і родичі, і знайомі. Вчорашній день я розмовляв з вами, і раптово наздогнав мене страшний час смерті; але прийдіть, всі, хто любить мене, і цілуйте останнім цілуванням. Я вже більше не поживу з вами або про щось не співбесіду; до Судді відходжу, де немає лицеприйняття: там раб і владика разом чекають, цар і воїн, убогий і багатий на рівній гідності; кожен від своїх справ прославиться чи посоромиться. Але прошу і благаю всіх: невпинно про мене моліться до Христа Бога, нехай не буду зведений по гріхах моїх у місце мук, але нехай вселюся туди, де сяє Світло життя».

На цю останню благання покійного ми поспішаємо відгукнутися, волаючи до Христа:

«Молитвами народили Тебе, Христе, і Предтечі Твого, апостолів, пророків, ієрархів, преподобних і праведних, і всіх святих, покійного раба Твого упокій».

Над труною виголошується «Вічна пам’ять». Обличчя покійного закривається покривалом, і священик хрестоподібно посипає на тіло померлого землю, промовляючи: «Господня земля, і виконання її, всесвіт і всі, хто живе на ній» (Пс. 23, 1). Деякі пастирі додають до цього слова «Друкується труна ця до другого пришестя Господа нашого Ісуса Христа». Відразу після цього труна закривається кришкою і забивається цвяхами. За Статутом, на тіло також належить полити ялинок з лампади і посипати попіл з кадильниці на ознаменування того, що життя християнина, як вогонь чи фіміам, згасає для землі, але не для неба. Однак, ця вимога Статуту не сувора і тому дотримується не скрізь.

Якщо родичі покійного хочуть попрощатися з ним на цвинтарі, то в храмі труна не забивається, а священик благословляє когось із близьких посипати тіло землею безпосередньо перед похованням.

Після відспівування померлого слід виносити з храму ногами вперед під спів «Трисвятого». Опускаючи труну в могилу, треба читати тропар «З духами праведних померлих, душу раба Твого, Спасе, упокій, зберігаючи ю в блаженному житті, що в Тобі, Людинолюбний».

Велика вдячність за таку непросту роботу, яка виконується на найвищому рівні.
Після жахів при оформленні документів у морзі – це був “ковток свіжого повітря” та надія на те, що ще не все втрачено!

Мене до глибини душі вразила ввічливість та акуратність співробітників.
Як мене консультували по телефону – просто неймовірно. Тихим спокійним голосом, повторюючи для мене кожен пункт – я все записувала, тому не в змозі була запам’ятати.
Нам допомагала організувати похорон Любов, дуже акуратно та делікатно, радячи як витратити менше грошей.

Хочу висловити подяку. Коли я звернулася до “Едельвейс”, а це було близько двох годин ночі, із запитанням: “Що робити, померла бабуся,” мені відповіли, що передзвонить співробітник цієї компанії і допоможе. Невдовзі вийшов зв’язок Леонід. Запропонував каталог всього, що потрібне для похорону. Ненав’язливо, дуже спокійно став пропонувати послуги похоронного будинку, роз’яснюючи при цьому, що для чого потрібно, які послуги брати, а які, може, й не потрібно. Потім викликав машину для перевезення і нашу бабусю відвезли до моргу. Мені залишилося тільки сходити в поліклініку за довідкою і замовити обід, решту все оформив Леонід, забрав і відвіз у морг одяг для бабусі, оформив документи в РАГСІ, викликав батюшку для відспівування, замовив труну, вінки, катафалк, послуги вантажників у формі, інше, необхідне для похорону. Похорон пройшов гідно. Дякую, що у вас працюють такі відповідальні співробітники, як Леонід

Професіоналізм співробітників, співвідношення ціна-якість, ціни на ритуальні товари найприйнятніші у Дніпрі. Недоліки: Ситуація через яку звертаєшся до компанії Звертаючись до ритуальної компанії “Едельвейс” не очікуєш настільки грамотного підходу фахівців до кожного окремого випадку. Горе воно у всіх горе. Дуже приємно було, що жінка поставилася до нашої нагоди по-доброму та з розумінням. Пояснила, що робити далі, куди звертатися. Зрозуміло, що запропонувала послуги ритуальних агентів компанії “Едельвейс”. Та ми були й не проти, щоби нам хтось допоміг. Це зручно, коли самому не доводиться бігати за кожним папірцем. Та й у ритуальних товарах я не знаюся. У результаті отримали повний комплекс послуг, нізащо не переплачуючи. Ось це, мабуть, тішить найбільше: співвідношення ціни та якості. Зі щирою Повагою до співробітників компанії “Едельвейс”. Благополуччя Вам та процвітання!

Скористався комплексною послугою похорону економ класу. Обійшлося все, як і обіцяно. Було також проведено безкоштовну консультацію щодо поховання, добре організовано ритуальний транспорт.
Мною було обрано кремацію. Нарікання з мого боку відсутні повністю.

Близько року тому пішла з життя дуже дорога мені людина. Ця подія залишила незабутній слід у всьому моєму житті… Люди, які дійсно допомогли мені в цей скрутний момент, це мої справжні друзі з якими я продовжую спілкуватися і до цього дня. Такі події завжди пов’язані з великими витратами і труднощами, саме тому важливо вибрати людей, які займаються ритуальними послугами давно, але не втратили співчуття до людей і не чекають лише грошей, дивлячись вам в очі і співчутливо киваючи головою. Таких професійних людей я наша в особі компанії «Едельвейс» і рекомендую вам звернутися і скористатися їх ритуальними послугами, щоб гіркі події догляду ваших близьких виявилися трохи легшими.

Професіоналізм співробітників, співвідношення ціна-якість, ціни на ритуальні товари найприйнятніші у Дніпрі. Недоліки: Ситуація через яку звертаєшся до компанії Звертаючись до ритуальної компанії “Едельвейс” не очікуєш настільки грамотного підходу фахівців до кожного окремого випадку. Горе воно у всіх горе. Приблизно однакові емоції відчувають люди. Ймовірно, за роки роботи навчилися та відпрацювали спілкування з різними клієнтами. Телефонами диспетчер все розповіла. Дуже приємно було, що жінка поставилася до нашої нагоди по-доброму і з розумінням. Це зручно, коли самому не доводиться бігати за кожним папірцем. Та й у ритуальних товарах я не знаюся. У результаті отримали повний комплекс послуг, нізащо не переплачуючи. Ось це, мабуть, тішить найбільше: співвідношення ціни та якості.